17.5k views
5 votes
A small hot-air balloon is filled with 1.02×106 l of air (d = 1.20 g/l). as the air in the balloon is heated, it expands to 1.09×106 l. what is the density of the heated air in the balloon?

User Fussel
by
6.2k points

2 Answers

3 votes
1.12 g/L
The total mass of the air will remain constant, but since the volume changes and density is defined as mass per volume, we can simply calculate the new density of the heated air.
variables
d0, d1 = density cold, density hot
m = mass of air
v0, v1 = volume cold, volume hot
d0 = m/v0 = 1.20 g/L
d1 = m/v1
m/v0 = 1.20 g/L
m = v0 * 1.20 g/L
m/v1 = v0 * 1.20 g/L / v1
d1 = v0 * 1.20 g/L / v1
d1 = 1.02x10^6 * 1.20 g/L / 1.09x10^6
d1 = 1.02x10^6 * 1.20 g/L / 1.09x10^6
d1 = 1.12 g/L
So the density of the heated air is 1.12 g/L

User Nikos Baxevanis
by
6.7k points
3 votes
The first thing you should know for this case is that density is defined as the quotient between mass and volume.
d = m / v
We have two states:
State 1:
d1 = 1.20 g / l
v1 = 1.02 × 106 l
State 2:
v2 = 1.09 × 106 l
Since the mass remains constant, then:
m = d1 * v1
Then, the density in state two will be:
d2 = m / v2
Substituting the value of the mass we have:
d2 = (d1 * v1) / v2
Substituting the values:
d2 = ((1.20) * (1.02 * 10 ^ 6)) / (1.09 * 10 ^ 6) = 1.12 g / l
answer:
The density of the heated air in the balloon is 1.12 g / l
User Janemarie
by
6.8k points