79.8k views
4 votes
The doctor tells the patient to cut back on coffee. The patient usually has four 8 oz cups of coffee per day. If the doctor told him to cut back by 25%, how many ounces of coffee can the patient have each day?

User GsMalhotra
by
6.3k points

2 Answers

4 votes
The patient can still have 3. Simply find out how many ounces he drinks first which is 32 oz. Now that you know that all you have to do is figure out how much 25% is and for that just multiply 32*.25 and that should equal 8. If he drinks 4 8 ounces a day then if he can't drink 8 ounces it makes it 28 which is 3.
User Dmcshehan
by
7.1k points
0 votes

Answer: 24 oz per day

Explanation:

Hi, to answer this question, first, we have to calculate the amount of coffee he has per day.

4 cups x 80z = 32oz

Now, we have multiply the result by the percentage in decimal for (25% = 25/100)

32 x (25/100) = 8

Finally subtract the percent amount to the amount of coffee per week.

32-8 = 24 oz per day

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

User Hasnae
by
7.4k points