Answer:
$0.252
Step-by-step explanation:
The power rating of an appliance suggests the amount of energy consumed per unit time.
The power rating of clock is given as 10 W.
It runs for 1 week. 1 week = 7 days = 7 ×24 hours = 168 hours
Consumption of electrical energy in one week would be = 1680 Watt-hour = 1.68 kW-hr
It is given that the cost of electrical energy is $0.15 per kW-hr
Thus, the total cost to run the clock would be:
$0.15 per kW-hr × 1.68 kW-hr = $0.252