Answer:
The answer is - No the relation is not proportional.
Explanation:
A restaurant charges $5 for one sandwich, $9.90 for two sandwiches, and $14.25 for three sandwiches.
No, the rates are not proportional.
The unit rate is $5 per sandwich.
So, for being proportional, the rates should have been like $10 for 2 sandwiches and $15 for 3 sandwiches.