85.9k views
5 votes
A restaurant charges $5 for one sandwich, $9.90 for two sandwiches, and $14.25 for three sandwiches. Is it proportional?

2 Answers

7 votes

i think the answer is yes
User Phanikumar Raja
by
4.9k points
7 votes

Answer:

The answer is - No the relation is not proportional.

Explanation:

A restaurant charges $5 for one sandwich, $9.90 for two sandwiches, and $14.25 for three sandwiches.

No, the rates are not proportional.

The unit rate is $5 per sandwich.

So, for being proportional, the rates should have been like $10 for 2 sandwiches and $15 for 3 sandwiches.

User Sharath BJ
by
5.7k points