menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar
asked
Feb 17, 2019
110k
views
4
votes
Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar
Mathematics
high-school
Anderson Mao
asked
by
Anderson Mao
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Darrein
answered
Feb 19, 2019
by
Darrein
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)
Ronak Agrawal
answered
Feb 23, 2019
by
Ronak Agrawal
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org