150k views
5 votes
Cereal a cost $4.20 14 Oz and cereal b cost $3.90 for a 12 oz box. which cereal is better to buy? Explain how you determined your answer. round your answer to the second decimal places

PLEASE HELP ME
THANKS

1 Answer

5 votes
4.20/14 is .29 cents per oz
3.90/12 is .32 cents per oz
cereal a is better cause its cheaper per oz

User Ecognium
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.