157k views
0 votes
A. Meat, 1 lb. for $1.95 would = b. Meat 2 lb. for $3.52 would = c. The best buy would be

User Peter Nied
by
8.4k points

2 Answers

5 votes

Final answer:

The best buy for meat is Option b (2 lb for $3.52) because it offers a lower price per pound at $1.76, compared to Option a (1 lb for $1.95), which is $1.95 per pound.

Step-by-step explanation:

To determine which option is the best buy for meat, we need to calculate the price per pound for each option:

  • Option a: 1 lb for $1.95 equates to $1.95 per pound.
  • Option b: 2 lb for $3.52 equates to $3.52 / 2 = $1.76 per pound.

Comparing the two options:

  • Option a: $1.95 per pound
  • Option b: $1.76 per pound

The best buy would be Option b because it has a lower cost per pound at $1.76 compared to Option a.

User Ricardo Alamino
by
8.3k points
4 votes
You want to calculate the unit price for each option to compare and conclude which would be the best buy.

The unit price is the amount in dollars divided by the amount in pounds:

unit price = $ value / number of pounds

So, you get:

option A: $ 1.95 / 1 lb = $ 1.95 / lb

Option B: $ 3.52 / 2 lb = $ 1.76 / lb

Given that 1.76 < 1.95 you know that the option B is the best buy.

Answer: the best buy would be 2 lb of meat for $ 3.52
User Anders Martini
by
9.0k points

No related questions found