menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate for 24 ounces or mozzarella cheese for $2.88?
asked
Dec 8, 2019
146k
views
2
votes
What is the unit rate for 24 ounces or mozzarella cheese for $2.88?
Mathematics
high-school
Carl HR
asked
by
Carl HR
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
The cheese costs 12 cents per ounce
Alfredo Rodriguez
answered
Dec 14, 2019
by
Alfredo Rodriguez
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 10, 2024
82.1k
views
When making lasagna, Mr. Harrison uses 1 pound of sausage for every 3/4 of a pound of mozzarella cheese. For a dinner party, Mr. Harrison wants to make an extra-large lasagna with 1 pound of mozzarella
Sunil Hari
asked
Jul 10, 2024
by
Sunil Hari
7.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
82.1k
views
asked
Jul 19, 2024
140k
views
When making lasagna, Mr. Yamada uses 1 pound of sausage for every 3/4 of a pound of mozzarella cheese. For a dinner party, Mr. Yamada wants to make an extra large lasagna with 1 pound of mozzarella cheese.
Mister Jojo
asked
Jul 19, 2024
by
Mister Jojo
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
140k
views
asked
Jun 4, 2024
178k
views
Grocery Store Farmer's Market 8 tomatoes for $14.00 10 tomatoes for $16.50 4 cups of mozzarella cheese for $5.40 3 cups of mozzarella cheese for $4.20 12 eggs for $3.24 7 eggs for $2.10
Cadolphs
asked
Jun 4, 2024
by
Cadolphs
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
178k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity