189k views
2 votes
Acetone, the solvent in nail polish removers, has a density of 00.791 g/ml. what is the volume, in ml, of 25.0 g of acetone?

a. 19.8 ml
b. 31.6 ml
c. 24..2 ml
d. 25.791 ml

2 Answers

2 votes
25g/0.791g mL⁻¹ = 31.6mL
answer is B.
User Hozefa
by
7.1k points
6 votes

Answer : The correct option is, (b) 31.5 mL

Explanation :

Density : It is defined as the mass of a substance contained per unit volume.

Formula used :


Density=(Mass)/(Volume)

Given:

Mass of acetone = 25.0 g

Density of acetone = 0.791 g/mL

Now put all the given values in the above formula, we get:


Density=(Mass)/(Volume)


0.791g/mL=(25.0g)/(Volume)


Volume=31.6mL

Thus, the volume of acetone will be 31.6 mL

User Brian North
by
7.2k points