menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The price of apples is $3.60 for 3 pounds. write the price as a unit rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The price of apples is $3.60 for 3 pounds. write the price as a unit rate
asked
Jan 15, 2019
162k
views
1
vote
The price of apples is $3.60 for 3 pounds. write the price as a unit rate
Mathematics
middle-school
Neal Fultz
asked
by
Neal Fultz
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
Answer:
1.20/ 1lb i think
Explanation:
Olli
answered
Jan 18, 2019
by
Olli
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
The cost would be $1.20 per pound :)
Cocacrave
answered
Jan 19, 2019
by
Cocacrave
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org