224k views
21 votes
A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?-example-1

2 Answers

0 votes

Answer:

The answer is D) $0.25 for every 1 oz

Explanation:

In order to find a unit cost of something, you divide the amount of money per item, by the amount of the product. So, you divide 4/16 and get .25. Then you know already that that is the unit cost. So, every 1 oz of the product costs 25 cents. Hope this helps :)

User Theyuv
by
7.5k points
6 votes

Answer:

$0.25/1oz

Explanation:

$4.00 / 16oz = $0.25 per ounce

User Luca Martini
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories