43.0k views
2 votes
1. A car travels 416 miles in 8 hours. At that rate, how far will the car travel in 22 hours?

A) 104 miles
B)151.3 miles
C)1,144 miles
D)3,328 miles

2. 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
A) $298 per gallon
B) $3.28 per gallon
C) $3.08 per gallon
D) $2.98 per gallon

3. If the unit price for watermelon is $0.24 per pound and Jared pays $1.68 for a watermelon, how many pounds does his watermelon weigh?

A) 6 Pounds
B) 7 Pounds
C) 8 Pounds
D) 4 Pounds

User Pinchy
by
6.0k points

1 Answer

2 votes
1. C 2. B 3. B hope this helpsĀ 
User Emmerman
by
5.4k points