41.5k views
1 vote
A bottle of cranberry juice cost $5.76 for 64 ounces. A bottle of apple juice costs $1.80 for 15 ounces. which juice costs less per ounces?

1 Answer

2 votes
When you read these word problem questions, look for some key words. In this word problem, it asks which juice costs less PER OUNCE. When you see that, then you know you will take the dollar amount and divide it by the ounces.

Cranberry Juice
$5.76 / 64 ounces = $0.09 per ounce

Apple Juice
$1.80 / 15 ounces = $0.12 per ounce

So the cranberry juice costs less per ounce. Hope this helps! :)
User Voldy
by
5.0k points