221k views
0 votes
you can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.50. you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $7.30. which place is the better buy

User Kuyenda
by
5.9k points

1 Answer

6 votes
Village market. If you double the amount (5 cans for $2.50), then you'll get 10 cans for $5.00 at village market. You'll save $2.30 by buying the goods at village market than Sam's club.
User Hari Gudigundla
by
6.9k points