221k views
0 votes
you can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.50. you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $7.30. which place is the better buy

User Kuyenda
by
8.1k points

1 Answer

6 votes
Village market. If you double the amount (5 cans for $2.50), then you'll get 10 cans for $5.00 at village market. You'll save $2.30 by buying the goods at village market than Sam's club.
User Hari Gudigundla
by
9.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.