Answer is: 8,45 grams of carbon(IV) oxide.
Chemical reaction:C₄H₁₀ + 13/2O₂ → 4CO₂ + 5H₂O.
m(C₄H₁₀) = 10 g.
m(O₂) = 10 g.
m(CO₂) = ?
n(C₄H₁₀) = 10 g ÷ 58 g/mol.
n(C₄H₁₀) = 0,172 mol.
n(O₂) = 10 g ÷ 32 g/mol.
n(O₂) = 0,3125 mol.
n(O₂) : n(CO₂) = 6,5 : 4.
n(CO₂) = 0,192 mol.
m(CO₂) = 0,192 mol · 44 g/mol.
m(CO₂) = 8,45 g.