49.0k views
1 vote
What is the unit rate for $9.60 for 4 pounds

User Exel
by
6.2k points

1 Answer

1 vote
$2.40/1 lbs.
a unit rate always has 1 as the denominator so i just divided 9.60 by 4 and got 2.40 and put that over a 1
User Nicco
by
6.3k points