menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The price of 5 scarves is $56.25 what is the unit price
asked
Aug 27, 2019
45.8k
views
5
votes
The price of 5 scarves is $56.25 what is the unit price
Mathematics
high-school
Smossen
asked
by
Smossen
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The unit price is the number of dollars for 1 scarf.
Divide the price by the number of scarves.
($56.25) / (5 scarves) = $11.25/scarf
Mahdi Dahouei
answered
Sep 2, 2019
by
Mahdi Dahouei
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 7, 2022
60.7k
views
The cost of 9 scarves is $56.25. What is the unit price?
F L
asked
Apr 7, 2022
by
F L
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
60.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org