menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kelsey wants to buy some bananas. one grocery store sells them at 2 pounds for $0.89. another store sells them at 3 pounds for $1.00. what is the lower unit price?
asked
Nov 1, 2019
228k
views
4
votes
Kelsey wants to buy some bananas. one grocery store sells them at 2 pounds for $0.89. another store sells them at 3 pounds for $1.00. what is the lower unit price?
Business
high-school
Kleopatra
asked
by
Kleopatra
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Too find he lowest units price you divide the price per pound by the number of pounds. At the first store it is roughly 44 cents per unit. The second store is about 33 cents per unit. The lower unit price is 33 cents per pound at the second store.
Mangerlahn
answered
Nov 7, 2019
by
Mangerlahn
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Who was Adam Smith ? Anybody?
What can turn igneous rock into sediment?
In what way did the GI Bill contribute to the growth of professional and white-collar jobs ? A.by providing US laborers with new job-training programs B.by giving US veterans assistance to purchase a new
What is the best way to describe a stock market?
You sell popcorn during your schools football games. Knowing that the people usually buy more when the price is lower, how would you price your popcorn after halftime?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org