80.0k views
1 vote
If 3 3/4lb of candy cost 20.25 how much 1lb of cndy cost

1 Answer

3 votes
Here we find the "unit rate," which is the cost per pound of the candy.

$20.25 $20.25
----------- = ----------- = $5.40/lb
3 3/4 lb 3.75 lb


User GuillaumeDufay
by
5.9k points