menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
asked
Jan 12, 2022
102k
views
8
votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $ per pair of gloves.
Mathematics
high-school
Hilen
asked
by
Hilen
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
12
votes
Answer:$5.99
Explanation:
Aled Sage
answered
Jan 12, 2022
by
Aled Sage
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
6.57
Explanation:
Aligf
answered
Jan 16, 2022
by
Aligf
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.8m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org