43.4k views
2 votes
If a certain mass has its velocity changed from 6.00 m/s to 7.50 m/s when a 3.00 n force acts for 4.00 seconds, find the mass of the moving object.

2 Answers

2 votes
We know the relation between force and mass and acceleration follows this relation: F = m * a
And we can calculate the acceleration as:
Vf = Vi + a * t
where Vf is final speed, Vi is initial speed, a is acceleration and t is time
7.5 = 6 + a * 4
7.5 - 6 = a * 4
1.5 / 4 = a
a= 0.375 m2/s
The the mass is F = m * a 3 = m * 0.375 m = 8
Then the mass is 8 kg
User Xtian Macedo
by
6.7k points
7 votes
By definition we have that the force for time is equal to the product of the mass for the change in speed.
We have then that
F * (delta t) = m * (delta v)
Clearing the mass
m = (F * (delta t)) / (delta v)
Substituting the values
m = ((3.00) * (4.00)) / (7.50-6.00) = 8
answer
The mass of the moving object is 8Kg
User Joseph Little
by
6.7k points