17.4k views
2 votes
A 95 kilogram student climbs 4.0 meters up a rope in 3.0 seconds. what is the power output of the student?

a. 1.3 x 10^2 w

User Bdrx
by
7.5k points

1 Answer

2 votes
Mass of student m = 95kg
Length of tye rope L = 4 m
Time taken t = 3 sec
Power = Work / t
Work = m x g x h = 95 x 4 x 9.81 = 3727.8
Power = 3727.8 / 3 = 1.2 x 10^3 Watts
User Dbush
by
6.8k points