Answer:
Cinnamon Red Hits = $4 per kg
Gummy Bears = $9 per kg
Explanation:
Given parameters
Let c represent cinnamon red hots
Let g represent gummy bears
Erica Purchase:
c = 3 kg
g = 1 kg
Rate = $21
So, we can represent this on an equation as:
3c + g = 21
Irene's Purchase
c = 3 kg of
g = 3 kg
Rate = $39
So, we can represent this on an equation as:
3c + 3g = 39
Required:
What is the cost of 1 kg of each type of candy
At this point, we've derived two equations which can be solved simultaneously
3c + g = 21 --- (1)
3c + 3g = 39 ---- (2)
Subtract equation 2 from 1. This gives
3c + g = 21 --- (1)
3c + 3g = 39 ---- (2)
-----------------------------
3c - 3c + g - 3g = 21 - 39
-2g = -18
Divide through by-2
-2g/-2 = -18/-2
g = 9
Substitute 9 for g in equation 1
3c + g = 21 becomes
3c + 9 = 21
Collect like terms
3c = 21 - 9
3c = 12
Divide through by 3.
3c/3 = 12/3
c = 4
Recall that
c represent cinnamon red hots
g represent gummy bears
So,
Cinnamon Red Hits = $4 per kg
Gummy Bears = $9 per kg