13.4k views
17 votes
Two tons of fertilizer costs $5120. if there are 2000 pounds in one ton what is the price per pound?

pls answer​

User Jworrin
by
4.5k points

1 Answer

10 votes

Answer:

1.28$

Explanation:

2 tons = 5120 $

2(2000 pounds) = 5120$

4000 pounds = 5120$

divide both side by 4000

1 pound= 1.28 $

User Odisseo
by
4.7k points