7.7k views
4 votes
6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

User Vav
by
8.7k points

1 Answer

2 votes
First 6.60 divided by 6 to find the unit rate. It is 1.10 dollars per eraser. You then do 1.10 times 3 which will get you 3.30 dollars for 3 erasers.
User Ed Guiness
by
7.5k points