105k views
0 votes
a 2 liter bottle of coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of pepsi for $3.49 what is the unit rate

User Aashu
by
7.8k points

1 Answer

2 votes
1 liter of coke the unit price is 20.69 cent
1 can of 12 oz of Pepsi is 29 cents
User Wieland
by
7.7k points