162k views
0 votes
Patriot the goat lives on a farm and she is always hungry and mischievous. Which is a better deal for grain? $.57 per ounce or $7.34per pound?

User VPK
by
7.4k points

1 Answer

6 votes
$.57 per ounce is equivalent to $9.12 per pound. You would multiply .57 by 16 because there are 16 ounces in a pound. Therefore $7.34 per pound is a better deal than $.57 per ounce
User Reddot
by
8.3k points

No related questions found