menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Nov 1, 2019
155k
views
0
votes
Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Woofmeow
asked
by
Woofmeow
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Hi there!
In order to find how much one towel costs, divide the total price (15.2) by the number of towels (8)
15.2/8=1.90
Therefore one towel costs $1.90
Hope this helps!
Antoine CHAMBILLE
answered
Nov 8, 2019
by
Antoine CHAMBILLE
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 14, 2024
19.0k
views
Aldo buys a pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Westranger
asked
Jun 14, 2024
by
Westranger
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
19.0k
views
asked
Aug 26, 2018
50.8k
views
Nicole pays $15.20 for a pack of 8 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Theelfismike
asked
Aug 26, 2018
by
Theelfismike
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
50.8k
views
asked
Oct 27, 2019
223k
views
Rita pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Lyman Enders Knowles
asked
Oct 27, 2019
by
Lyman Enders Knowles
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
223k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org