155k views
0 votes
Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Woofmeow
by
7.9k points

1 Answer

1 vote
Hi there!

In order to find how much one towel costs, divide the total price (15.2) by the number of towels (8)

15.2/8=1.90

Therefore one towel costs $1.90

Hope this helps!
User Antoine CHAMBILLE
by
8.1k points