33.0k views
2 votes
If petar stoychev swan the channel in 6 hours, 57 minutes, and 50 seconds, approximately how wide in miles is the english channel?

User Daremkd
by
6.8k points

2 Answers

4 votes
We know that Petar's average speed was 265 feet per minute.
We need to convert the given the time into minutes.
6 hours = 360 minutes
57 minutes = 57 minutes
50 seconds = 50/60 = 5/6 minutes = 0.83334 minutes
So the total time is: 360 + 57 + 5/6 = 417.83334 minutes
So the formula is:
speed = distance / time
Knowing the speed and time, will just substitute to get the distance:
256 = distance / 417.83334
distance = 106965.3333 feet = 20.25859 miles
User TomerBu
by
6.6k points
3 votes
Answer:
length of channel = 106965.3333 feet = 20.25859 miles

Step-by-step explanation:
We are given that:
Petar's average speed was 265 feet per minute
Therefore, before starting, we will need to convert the given time into minutes.
He swam the channel in:
6 hours = 6*60 = 360 minutes
57 minutes = 57 minutes
50 seconds = 50/60 = 5/6 minutes = 0.83334 minutes
Therefore:
Time = 360+57+5/6 = 417.83334 minutes

Now, the formula the relates distance, time and speed is:
speed = distance / time
We have the speed and time given. Therefore, we will just substitute to get the distance as follows:
256 = distance / 417.83334
distance = 106965.3333 feet = 20.25859 miles

Hope this helps :)
User David Seroussi
by
7.2k points