menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
0.40 pounds of spinach for $2.38 how much did the spinach cost per pound
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
0.40 pounds of spinach for $2.38 how much did the spinach cost per pound
asked
May 16, 2019
125k
views
2
votes
0.40 pounds of spinach for $2.38 how much did the spinach cost per pound
Mathematics
college
Jason Goldstein
asked
by
Jason Goldstein
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
JDKot
answered
May 22, 2019
by
JDKot
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org