125k views
2 votes
0.40 pounds of spinach for $2.38 how much did the spinach cost per pound

1 Answer

5 votes
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.

Hope this helps you:)
User JDKot
by
6.2k points