125k views
2 votes
0.40 pounds of spinach for $2.38 how much did the spinach cost per pound

1 Answer

5 votes
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.

Hope this helps you:)
User JDKot
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories