menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate of $2.50 for 10 pens
asked
May 9, 2019
75.0k
views
4
votes
What is the unit rate of $2.50 for 10 pens
Mathematics
middle-school
HellCatVN
asked
by
HellCatVN
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Hello there,
The unit rate is found by how much 1 pen would cost. Divide 2.50 to 10 to get 0.25, therefore each pen would cost
$0.25
. Hope this helps!
Ulmer
answered
May 11, 2019
by
Ulmer
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
so just do 2.50 divided by 10 which is $.25 for 1 pen.
(also little hint for things dividing by ten that end with a 0 just take the 0 away from the end and move the decimal 1 before it.)
Slava Utesinov
answered
May 13, 2019
by
Slava Utesinov
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org