75.0k views
4 votes
What is the unit rate of $2.50 for 10 pens

User HellCatVN
by
5.8k points

2 Answers

5 votes
Hello there,
The unit rate is found by how much 1 pen would cost. Divide 2.50 to 10 to get 0.25, therefore each pen would cost $0.25. Hope this helps!
User Ulmer
by
6.6k points
3 votes
so just do 2.50 divided by 10 which is $.25 for 1 pen.
(also little hint for things dividing by ten that end with a 0 just take the 0 away from the end and move the decimal 1 before it.)
User Slava Utesinov
by
5.8k points