174k views
3 votes
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate

2 Answers

3 votes
$2.20 per a bowl, because to find the unit rate you'll have to divide the amount into the price (to find the cost for one).
User Fodon
by
7.7k points
4 votes
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
User Simon Walker
by
7.0k points

Related questions

asked Oct 10, 2016 143k views
Eamonn Kenny asked Oct 10, 2016
by Eamonn Kenny
7.5k points
1 answer
5 votes
143k views
2 answers
2 votes
122k views
2 answers
0 votes
114k views