menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
asked
Jun 3, 2019
174k
views
3
votes
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
Mathematics
middle-school
Palak Bansal
asked
by
Palak Bansal
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$2.20 per a bowl, because to find the unit rate you'll have to divide the amount into the price (to find the cost for one).
Fodon
answered
Jun 5, 2019
by
Fodon
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
Simon Walker
answered
Jun 8, 2019
by
Simon Walker
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 10, 2016
143k
views
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
Eamonn Kenny
asked
Oct 10, 2016
by
Eamonn Kenny
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
143k
views
asked
Jul 18, 2018
122k
views
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?
Steventnorris
asked
Jul 18, 2018
by
Steventnorris
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
122k
views
asked
Nov 7, 2019
114k
views
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. whats the unit rate need the work
Matteo Baldi
asked
Nov 7, 2019
by
Matteo Baldi
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
114k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org