123k views
2 votes
Hey guys can please help me.

Mona, Tabitha, and Reid are at a frozen yogurt shop. At the shop, frozen yogurt and toppings are charged by the ounce. The following table shows the weight and cost of each person's bowl.

A. What does the yogurt shop charge per ounce?

B. What should Reid's bowl cost?

Hey guys can please help me. Mona, Tabitha, and Reid are at a frozen yogurt shop. At-example-1
User Oceanic
by
8.2k points

1 Answer

7 votes
Find the unit rate.

4.14/9.2= 0.45

It is 45 cents per ounce.

0.45*7.8= 3.51

Reid's yogurt cost $3.51.

It makes sense with the other prices. He has slightly less then Tabitha, and their prices are similar.

I hope this helps!
~kaikers
User Malisit
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.