At 2% interest: i2 = x * 0.02 is the amount of interest earned
At 3% int: i3 = (60000-x) * 0.03 is the amt of interest earned.
Note that i2 + i3 = $1600, and that x + y = 60000.
x * 0.02 + (60000-x) * 0.03 = $1600 can be solved for x, the amt invested at 2%.
0.02x + 1800 - 0.03x = 1600 simplifies to $200 = 0.01x. Thus, x = $20000 at 2% and y = 60000-20000 = $40000 at 3%.