7.8k views
20 votes
A 2 kg blob of sticky putty is thrown with a velocity of 5 m/s at a 1 kg doll. After impact, the putty sticks to the doll and continues flying in the same direction. How fast is the ball or the doll moving after impact

User Smarr
by
8.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:3.33 m/s

Step-by-step explanation:

Given

mass of Putty M=2 kg

the velocity of bob u=5 m/s

mass of doll m=1 kg

As there is no external force acting so linear momentum is conserved

Mu=(M+m)v

where v=common velocity of putty and doll after the impact


2* 5=(2+1)v\\v=(10)/(3)\ m/s\approx3.33\ m/s

User Fany
by
7.0k points