186k views
0 votes
You buy 1 1/4 yards of fabric and an $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of the fabric?

User Ooberdan
by
7.8k points

1 Answer

4 votes
First we can divide it by 106 then multiply it by 100 to get rid of the 6% sales tax, which now the cost of the stuff is $17.50.
Next, we subtract 8 from this to represent the clothing pattern cost. Now it is $9.50.
The last stap to this is to divide it by 1 1/4 to get the final cost per yard:
The fabric costs $7.60 per yard. Hope this helps!
User Laurie Dickinson
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.