203k views
5 votes
Use each unit rate to help me find the total please

1) Amanda buys 5 hats at $9.79 each. how much does she spend?

2) Mckayla works for 5 hours at $10.25 per hour. How much does she earn?

3) Tom writes a 7 page essay with 225 words per page. how many words are in the essay?

last one

4) Chase owns 32 chickens and each one produces 2 eggs per day. how many eggs can he collect each day?

1 Answer

3 votes
1) $48.95
2) $51.25
3) 1575 words.
4) 64 eggs per day. Hope this helps :)
User Baktaawar
by
5.9k points