57.4k views
3 votes
Harold bought 5 apples for $1.30. What is the unit price?

User Philfreo
by
5.0k points

1 Answer

4 votes
$1.30 divided by 5.
The cost divided by the amount of items purchased.
$0.26 unit price.
User Erikk Ross
by
5.7k points