171k views
2 votes
Greg’s school paid $1012.50 for 135 t-shirts. How much would it cost the school to buy 235 t-shirts

1 Answer

6 votes
so find the unit rate which is 1012.50 divided by 135 which is 7.5.
7.5 x 235= 1762.50 so 235 shirts are $1762.50
User Jen Bohold
by
5.8k points