menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sandrena and her friends brought frozen yogurt for 55 cents per ounce.Their total was $10.45. How many ounces did they buy
asked
Mar 27, 2019
179k
views
1
vote
Sandrena and her friends brought frozen yogurt for 55 cents per ounce.Their total was $10.45. How many ounces did they buy
Mathematics
middle-school
Engtuncay
asked
by
Engtuncay
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
They bought 19 ounces
Hope this helps
David Rushton
answered
Apr 1, 2019
by
David Rushton
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 20, 2019
62.5k
views
Sandrena and her friends bought frozen yogurt for 55 cents per ounce. Their totaal was 10.45 dollars how many ounces did they buy? Plese show work :3
Beta Carotin
asked
May 20, 2019
by
Beta Carotin
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
62.5k
views
asked
Apr 12, 2020
161k
views
Sandrena and her freinds bought frozen yogurt for 55 cents per onuce. Thier todal was $10.4 5. How many ounces did they buy
Lital Maatuk
asked
Apr 12, 2020
by
Lital Maatuk
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
161k
views
asked
Jul 15, 2019
210k
views
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (Cents per ounce)?
Narduk
asked
Jul 15, 2019
by
Narduk
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
210k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity