230k views
0 votes

Which of the following is a unit rate?



$1.25/4oz

120 miles/2 hours

4 feet/1 second

340 miles/6 gallons

Please explain

User Ricovitch
by
6.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

4 feet/1 second

Explanation:

User Revgum
by
5.5k points
5 votes
4 feet/1 second


...
..
User Nishi Bangar
by
6.7k points