190k views
1 vote
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?

User DarkAtra
by
8.5k points

2 Answers

1 vote
23-11=12
12 divided by 6 = 2
So each notebook cost $2
User Max Yari
by
8.0k points
5 votes
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
User Agentofuser
by
8.8k points