menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
asked
Mar 16, 2019
190k
views
1
vote
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Mathematics
college
DarkAtra
asked
by
DarkAtra
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
23-11=12
12 divided by 6 = 2
So each notebook cost $2
Max Yari
answered
Mar 17, 2019
by
Max Yari
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2
Each notebook costed $2.
Agentofuser
answered
Mar 20, 2019
by
Agentofuser
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 10, 2023
221k
views
14) Huong had $23 to spend on two pens. after buying them she had $15. How much did each pen cost
Yserbius
asked
Sep 10, 2023
by
Yserbius
7.7k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
221k
views
asked
May 25, 2024
115k
views
Huong invests $4,817 in a savings account with a fixed annual interest rate of 3% compounded 2 times per year. What will the account balance be after 12 years?
Decapo
asked
May 25, 2024
by
Decapo
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
115k
views
asked
May 5, 2024
198k
views
Ben and Huong have the same amount of money in their bank accounts. Ben deposits 25 dollars into his bank account. Huong withdraws 40 dollars from hers. 1. After the transaction, who has more money in
Bhoomi
asked
May 5, 2024
by
Bhoomi
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
198k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org