139k views
4 votes
14 lb for $2.99 find the unit rate

1 Answer

5 votes
Okay so let's try to find the amount of money needed to buy 1 lb. Therefore, let's divide the fraction by 14. Then we'll divide both the numerator and denominator by 14. ÷ Then we simplify and get:14÷14=1 2.99÷14=.2135 We can round that to .21The unit rate for each pound would be 1:.21

User Rawdog
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories