161k views
1 vote
Which of the following has the Lowest unit price

Brand A: 5lb for $3.50

Brand B: 8lb for $5.20

Brand C: 3lb for $2.25

User MrAleister
by
5.4k points

1 Answer

1 vote
Find the unit rate for Brand A, B, and C.

3.50/5= .70

5.20/8= .65

2.25/3= .75

The lowest unit price is Brand B. 65 cents is cheaper than 70 or 75.

I hope this helps!
~kaikers

User Pavel Poberezhnyi
by
6.8k points