166k views
4 votes
A 24fl oz jar of spaghetti sauce sells for 2.69.Another jar that holds 1 qt of sauce sells for 3.29. Which is a better buy?

1 Answer

4 votes
12 oz jar = 360ml so 24 oz = 720 ml and costs $2.69
1 qt jar = 3785ml and costs $3.29
comparing the two prices, the best jar to buy is the one holding 1 qt of sauce
User Gavin Stanley
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories