61.3k views
3 votes
Jesus paid 2.50 for a 5lb of candy. What is the cost per lb?

User Evelina
by
6.6k points

1 Answer

3 votes
All you need to do is divide 2.5 by 5. (cost by the pounds)

2.5/5= 0.5

The cost of one pound of candy is 50 cents.

I hope this helps!
~kaikers
User Yogesh Jilhawar
by
6.4k points