Answer : The kinetic energy of the rock is, 5880 J
Explanation :
Potential energy is defined as the energy possessed due to the height of the object.
Mathematically,

where,
= potential energy of the rock at height of 30 m= ?
m = mass of rock = 20 kg
g = acceleration due to gravity =

h = height of the bridge from where the rock = 30 m
Putting values in above equation, we get:

According to the law of conservation of mass,
Potential energy = Kinetic energy = 5880 J
Thus, the kinetic energy of the rock is, 5880 J