195k views
3 votes
Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? Explain why.

User Makesha
by
6.2k points

2 Answers

3 votes
2.10/5 1/4
2.10/5.25
=0.4

3.25/6 1/2
3.25/6.5
=0.5
Amhed got the better buy because his bananas cost 40 cents per pound while Janels cost 50 cents per pound. Since Ahmeds bananas cost 10 cents less than Janels, he got the better buy.
User Matthias T
by
5.7k points
6 votes
Amhed
2.10÷ 5.25= $.40 per pound
3.25÷ 6.5= $.50 per pound
So Amhed got the better deal...
User Marcos Placona
by
5.5k points