menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? Explain why.
asked
Aug 24, 2019
195k
views
3
votes
Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? Explain why.
Mathematics
middle-school
Makesha
asked
by
Makesha
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
2.10/5 1/4
2.10/5.25
=0.4
3.25/6 1/2
3.25/6.5
=0.5
Amhed
got the better buy because his bananas cost 40 cents per pound while Janels cost 50 cents per pound. Since Ahmeds bananas cost 10 cents less than Janels, he got the better buy.
Matthias T
answered
Aug 26, 2019
by
Matthias T
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Amhed
2.10÷ 5.25= $.40 per pound
3.25÷ 6.5= $.50 per pound
So Amhed got the better deal...
Marcos Placona
answered
Aug 29, 2019
by
Marcos Placona
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.5m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org