45.8k views
2 votes
Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fixed price per kilogram. If she sells ]120 kilograms of cumin, her weekly net profit is $600. How much cumin does Jada have to sell to cover her weekly expenses?

User Juergen D
by
7.0k points

1 Answer

5 votes
profit = revenue (income) - expenses

600 = 120x - 300
600 + 300 = 120x
900 = 120x
900/120 = x
7.50 = x ....this is how much 1 kg costs

so to cover her weekly expenses of 300, she would have to sell :
300/7.5 = 40 kg of cumin <===
User Tejas Anil Shah
by
7.0k points