170k views
3 votes
At store 1 I can buy 36oz of baby formula for 26.62 and at store 2 I can buy 28oz of baby formula for 22.42.Which one is a better buy and by how much?

User Onik
by
8.7k points

1 Answer

5 votes
ur looking for the unit rate here....ur looking for dollars per oz....dollars/oz

store 1 : dollars / oz.....26.62 / 36 = 0.739 rounds to 0.74 per oz
store 2 : dollars / oz.....22.42 / 28 = 0.80 per oz

so the better buy, the cheapest one is : store 1, 26.62 for 36 oz <==
User Shekhar Samanta
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories